Podsumowanie konferencji

Bez uszczelnienia przepisów prawa nie ma szans na pokonanie przemytu

Pracodawcy RP podsumowali rok działalności „Koalicji przeciwko przemytowi" debatą dotyczącą nielegalnego obrotu wyrobami akcyzowymi.


- Celem naszego spotkania nie jest atakowanie rządu czy instytucji publicznych. Chcemy tylko pokazać rosnące zagrożenie związane ze stale zwiększającą się skalą przemytu - podkreślił Wiceprezydent Pracodawców RP Andrzej Długosz, który otworzył debatę. Wskazał także na nasilające się nowe zjawisko polegające na sprzedawaniu niepodlegających akcyzie całych liści tytoniu, które - po pocięciu - stają się towarem akcyzowym, tzw. krajanką tytoniową. Przez jej sprzedaż budżet państwa traci ogromne sumy. - Maszynki do robienia makaronu, w których można pociąć tytoniowe liście, to dziś przebój na Allegro - powiedział Długosz.

 

Na kwestię związaną z liśćmi tytoniu zwrócił także uwagę ekspert Pracodawców RP dr Paweł Gembicki. W jego opinii szara strefa na rynku tytoniu do palenia szacowana jest w 2012 r. na aż 65 proc. To niezwykle opłacalny proceder, bowiem bezakcyzowy tytoń, z którego można wyprodukować 20 papierosów, jest ok. 5 razy tańszy od paczki papierosów. Dr Gembicki przedstawił także dane wskazujące na wyraźny spadek sprzedaży legalnych papierosów i jednoczesny szybki rozwój szarej strefy, która w latach 2007-2011 wzrosła niemal dwukrotnie. Udział przemytu w rynku papierosów utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie - ok. 14,5 proc. Prognozuje się, że wynoszący dziś ok. 17 proc. udział nielegalnej sprzedaży wyrobów tytoniowych w całości rynku wzrośnie w 2012 r. do 21 proc. Spowoduje to straty dla budżetu państwa w wysokości ok. sześciu miliardów złotych.

 

Były Minister Sprawiedliwości, będący jednym z sygnatariuszy Koalicji, a dziś poseł Krzysztof Kwiatkowski w mocnych słowach podkreślił konieczność zmiany przepisów karno-skarbowych dotyczących przemytu. Poinformował jednocześnie, że już wkrótce wystąpi z taką inicjatywą. - Albo dojdzie do uszczelnienia systemu, albo do podwyżki podatków. Trzeciej drogi nie ma - powiedział Kwiatkowski. - Zmiany są konieczne m.in. dlatego, że dziś dochodzi do sytuacji kupowania na licytacjach zarekwirowanych maszyn do nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych przez osoby, które znów wykorzystują je do nielegalnego procederu - podaje przykład poseł. W podobnym tonie wypowiedział się Kazimierz Żmuda, Zastępca Dyrektora Departamentu Rynków Rolnych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Przemytnicy ciągle są górą, bo potrafią doskonale wynajdywać luki w prawie - powiedział Żmuda.

 

Artur Janiszewski, Dyrektor Departamentu Kontroli Celno-Akcyzowej i Kontroli Gier w Ministerstwie Finansów, wskazywał także na sukcesy w zwalczaniu przemytu. - Jeśli chodzi o Unię Europejską, to nasze służby celne są jednymi z najlepszych - powiedział Dyrektor Janiszewski. - Uszczelnienie naszych granic spowodowało, że w Polsce co roku spada liczba przypadków wykrywania przemytu. Mamy więcej ludzi i lepszy sprzęt, szybciej wprowadzamy też procedurę postępowania karnego i zdecydowane zwiększamy wysokość mandatów. To wszystko doprowadziło do sytuacji, że szlak przemytu przeniósł się na południe Europy, do Grecji - dodał. Nie zgodził się z nim profesor kryminalistyki, Rektor Wyższej Szkoły Menedżerskiej Brunon Hołyst. - Jeśli wszystkie służby działają znakomicie, to dlaczego jest tak źle? - pytał retorycznie, podkreślając jednocześnie, że dziś przemyt znajduje się w rękach zorganizowanych grup przestępczych, stanowiących wręcz niezależną klasę społeczną. W jego opinii państwo powinno jeszcze większy nacisk położyć na system zabezpieczeń i uszczelniania polskich granic.

 

- Mówimy o chorobie, a zapominamy o jej przyczynach - powiedział z kolei Jacek Zalewski, Dyrektor Departamentu Nadzoru Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, przypominając, iż w Rosji paczka papierosów kosztuje ok. 1 euro, w Polsce zaś - 2,5 euro. - Nielegalny obrót wyrobami tytoniowymi przynosi zyski porównywalne do handlu narkotykami, w przypadku którego kary są dużo niższe - wskazał prawny absurd Dyrektor Zalewski. Dariusz Bogdan, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, zwrócił z kolei uwagę na działania Ministerstwa mające na celu stworzenie alternatywy dla indywidualnego przemytu tzw. mrówek. - Promujemy Polskę wschodnią i przedsiębiorczość w tym regionie, znosimy bariery administracyjne utrudniające zakładanie firm - powiedział Dariusz Bogdan. Podkreślił jednocześnie, że kwestia zmian prawnych leży po stronie Ministerstwa Finansów.

Prezentacja Szara strefa wyrobów tytoniowych w 2012 r. do pobrania >>

y36y2qvnzvwy1-wkajzlzp_01 y36y2qvnzvwy1-wkajzlzp_02_01 y36y2qvnzvwy1-wkajzlzp_03
y36y2qvnzvwy1-wkajzlzp_04 y36y2qvnzvwy1-wkajzlzp_05 y36y2qvnzvwy1-wkajzlzp_06
y36y2qvnzvwy1-wkajzlzp_07 y36y2qvnzvwy1-wkajzlzp_08 y36y2qvnzvwy1-wkajzlzp_09
y36y2qvnzvwy1-wkajzlzp_10 y36y2qvnzvwy1-wkajzlzp_11 y36y2qvnzvwy1-wkajzlzp_czolowka_01
Zatrzymana kontrabanda

W dniu dzisiejszym wczesnym rankiem tomaszowscy policjanci podczas kontroli drogowej zabezpieczyli kontrabandę, którą posiadał 49-letni mieszkaniec Bierunia. Mężczyzna przewoził ją w bagażniku samochodu. Za to przestępstwo 49-latek odpowie przed sądem.

 

W dniu dzisiejszym o godzinie 5 rano policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim zatrzymali do kontroli drogowej w miejscowości Huta Szumy samochód VW Sharan, którym kierował 49- letni mieszkaniec Bierunia....


Bakaniuk. Sześciu Białorusinów zatrzymanych.

W sumie doliczono się 18 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy, o szacunkowej rynkowej wartości ok. 200 tys. zł.

Sześciu Białorusinów zatrzymała Straż Graniczna w akcji przeciwko przemytnikom papierosów przez granicę z Litwą, która jest wewnętrzną granicą UE. W dwóch samochodach mieli ponad 18 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy - podała w sobotę SG.

 

Zatrzymanie miało miejsce w miejscowości...


Znów nielegalne papierosy przejęte

Dwóch mężczyzn próbowało przemycić papierosy bez polskich znaków akcyzowych, których sprzedaż naraziłaby Skarb Państwa na straty rzędu 85 tysięcy złotych. Wpadli podczas rutynowej kontroli samochodu w Rychwale (woj. wielkopolskie).

Policjanci z Rychwału zatrzymali Audi, które miało uszkodzoną tylną lampę. Podróżujący pojazdem mężczyźni w wieku 26 i 35 lat zachowywali się bardzo podejrzanie, okazało się, że kierowca wymienił tablice rejestracyjne samochodu, lecz nie potrafił podać...