Czyżyny popierają rozwój tytoniowego giganta

Znajdujący się przy alei Jana Pawła II zakład tytoniowy planuje budowę wiaty magazynowej na aromaty używane do produkcji papierosów. Radni Dzielnicy XIV nie widzą przeciwskazań.

Historia produkcji papierosów w Krakowie przez firmę Philip Morris International rozpoczęła się w 1973 roku, kiedy to podpisano umowę licencyjną z Zakładami Przemysłu Tytoniowego. W 1998 roku (dwa lata po kupnie pakietu akcji ZPTK). nazwa przedsiębiorstwa została zmieniona na Philip Morris Polska. Obecnie krakowski zakład zatrudnia 1,3 tys. pracowników.

W związku z rozwojem koncern planuje kolejną inwestycję. Tym razem ma to być wiata magazynowa na kontenery do przechowywania aromatów. W procesie wydawania warunków zabudowy (tzw. wuzetka) o opinię w tej sprawie została poproszona Rada Dzielnicy XIV Czyżyny, na terenie której znajduje się oddział koncernu.

- O lokalizacji zakładu w tym miejscu decyzję podjęto wiele lat temu. Trudno teraz stawać na drodze do rozwoju firmie, która zatrudnia także wielu krakowian. Jednak należy pamiętać, że ta działalność ma swoją specyfikę i powinno zrobić się wszystko, by była jak najmniej uciążliwa dla okolicznych mieszkańców - mówi Wojciech Krzysztonek, przewodniczący RD XIV Czyżyny. Dodaje, że skoro budynek ma być magazynem aromatów, inwestor powinien do minimum ograniczyć możliwość emisji substancji zapachowych. W uchwale pozytywnie opiniującej inwestycję radni zwrócili także uwagę, że "w kontenerach składowane będą również substancje łatwopalne, dlatego budynek powinien mieć dodatkowe zabezpieczenia przeciwpożarowe, które pozwolą wyeliminować takie zagrożenie".

Wczoraj w Philip Morris Polska SA przyznano, że planowana jest rozbudowa krakowskiego zakładu, a prace nad wspomnianą inwestycją mają ruszyć p uzyskaniu wszystkich pozwoleń. Co ważne, będzie to wiązało się z powstaniem nowych miejsc pracy. - Planowana inwestycja będzie zrealizowana przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii i procesów umożliwiających wyeliminowanie uciążliwości nie tylko dla środowiska, ale także dla okolicznych mieszkańców. Będzie ona neutralna dla środowiska i otoczenia zewnętrznego, ponieważ nie będzie generować dodatkowych zapachów - zapewnił wczoraj Marek Kalinowski, prezes zarządu, Dyrektor Działu Operacyjnego Philip Morris Polska SA. Dodał, że do współpracy oraz udziału w procesie konsultacyjnym dotyczącym planowanej inwestycji zaproszona była lokalna społeczność.

 
Zatrzymana kontrabanda

W dniu dzisiejszym wczesnym rankiem tomaszowscy policjanci podczas kontroli drogowej zabezpieczyli kontrabandę, którą posiadał 49-letni mieszkaniec Bierunia. Mężczyzna przewoził ją w bagażniku samochodu. Za to przestępstwo 49-latek odpowie przed sądem.

 

W dniu dzisiejszym o godzinie 5 rano policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim zatrzymali do kontroli drogowej w miejscowości Huta Szumy samochód VW Sharan, którym kierował 49- letni mieszkaniec Bierunia....


Bakaniuk. Sześciu Białorusinów zatrzymanych.

W sumie doliczono się 18 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy, o szacunkowej rynkowej wartości ok. 200 tys. zł.

Sześciu Białorusinów zatrzymała Straż Graniczna w akcji przeciwko przemytnikom papierosów przez granicę z Litwą, która jest wewnętrzną granicą UE. W dwóch samochodach mieli ponad 18 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy - podała w sobotę SG.

 

Zatrzymanie miało miejsce w miejscowości...


Znów nielegalne papierosy przejęte

Dwóch mężczyzn próbowało przemycić papierosy bez polskich znaków akcyzowych, których sprzedaż naraziłaby Skarb Państwa na straty rzędu 85 tysięcy złotych. Wpadli podczas rutynowej kontroli samochodu w Rychwale (woj. wielkopolskie).

Policjanci z Rychwału zatrzymali Audi, które miało uszkodzoną tylną lampę. Podróżujący pojazdem mężczyźni w wieku 26 i 35 lat zachowywali się bardzo podejrzanie, okazało się, że kierowca wymienił tablice rejestracyjne samochodu, lecz nie potrafił podać...