Przemytnicy na celowniku służb celnych w 2011 roku

Zapraszamy do zapoznania się z działaniami służb powołanych m.in. do walki z przemytem, które miały miejsce w 2011 roku. Mimo ograniczeń związanych z uprawnieniami służb, ich pracownicy starają się działać sprawnie. Poniżej prezentujemy kilka szczegółowych informacji.

Przemyt papierosów w Budzisku - 18.07.2011
W Budzisku, w pobliżu dawnego polsko - litewskiego przejścia granicznego, celnicy z grupy mobilnej, wykonując rutynową kontrolę, zatrzymali do sprawdzenia litewski ciągnik z naczepą. Z dokumentów wynikało, iż przewozi on elementy domków drewnianych. Fracht miał się odbyć na trasie Litwa-Słowacja.
Celnicy skierowali pojazd na prześwietlenie RTG. Obraz jaki uzyskali spowodował, że funkcjonariusze nabrali podejrzenia, że w elementach znajdują się nielegalne papierosy.
Rewizja potwierdziła przypuszczenie. Ujawniono łącznie 2 mln 916 tys. sztuk papierosów marki JIN LING. Litewski kierowca nie przyznał się do winy, został zatrzymany i osadzony w areszcie.
Źródło: Niemczyk i Wspólnicy, Nielegalny rynek wyrobów akcyzowych w Polsce, str. 10,Warszawa 2011


Przygraniczne posesje pod kontrolą - 30.05.2011
Wspólne kontrole prowadzone były na terenie gminy Sławatycze. Funkcjonariusze weszli na posesje, co do których zachodziło podejrzenie, że mogą się tam znajdować towary pochodzące z przemytu.
Na jednej z nich mundurowi znaleźli 5 110 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy oraz 1550 litrów oleju napędowego. Posesja, na której ujawniono nielegalne towary, była profesjonalnie przygotowaną rozlewnią paliwa, zaopatrzoną w pompy, rękawice olejoodporne i sprzęt gaśniczy. Paliwo przechowywane było w pojemnikach o pojemności 1000 litrów. Właściciel nielegalnej rozlewni prowadził skrupulatne zapiski dokumentujące transakcje. W budynku mieszkalnym funkcjonariusze odkryli zakamuflowane przejścia i korytarze mające ułatwić uczestnikom procederu ucieczkę przed przedstawicielami prawa. Cały obiekt był monitorowany. A jedno z urządzeń do monitoringu ukryte było... w skarpecie.
Na innej posesji funkcjonariusze Służby Celnej i Straży Granicznej znaleźli natomiast 300 paczek papierosów. Te również pochodziły z przemytu. Właścicieli nielegalnych towarów czeka teraz postępowanie przed sądem. Łączna wartość zatrzymanego towaru to ponad 51 tys. złotych.
Źródło: Niemczyk i Wspólnicy, Nielegalny rynek wyrobów akcyzowych w Polsce, str. 15, Warszawa 2011


Fabryka tytoniu pod Legnicą zlikwidowana - 01.04.2011
Nielegalną fabrykę produkującą tytoń zlikwidowali funkcjonariusze celni wspólnie z policjantami z Legnicy. Kiedy przedstawiciele służb weszli na kontrolę pomieszczeń prywatnej posesji w jednej z miejscowości w okolicach Legnicy, trwała w nich jeszcze produkcja tytoniu.
Maszyny ujawnione w hali produkcyjnej wskazywały, że wytwarzano tam tytoń do palenia na bardzo dużą skalę. Jak ustalono produkcja trwała około trzech miesięcy, a w tym czasie wprowadzono do nielegalnego obrotu około 1,5 tony tytoniu do palenia. Część towaru przygotowana była do dystrybucji.
Kwota uszczuplonego podatku akcyzowego od przetworzonego w nielegalnej wytwórni tytoniu do palenia służba celna obliczyła na sumę wynoszącą blisko 800 tys. złotych. Ujawniony tytoń wraz z maszynami do jego produkcji zabezpieczyła Komenda Miejska Policji w Legnicy, która będzie prowadzić dalsze postępowanie w tej sprawie.
Źródło: Niemczyk i Wspólnicy, Nielegalny rynek wyrobów akcyzowych w Polsce, str. 23,Warszawa 2011
Zatrzymana kontrabanda

W dniu dzisiejszym wczesnym rankiem tomaszowscy policjanci podczas kontroli drogowej zabezpieczyli kontrabandę, którą posiadał 49-letni mieszkaniec Bierunia. Mężczyzna przewoził ją w bagażniku samochodu. Za to przestępstwo 49-latek odpowie przed sądem.

 

W dniu dzisiejszym o godzinie 5 rano policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim zatrzymali do kontroli drogowej w miejscowości Huta Szumy samochód VW Sharan, którym kierował 49- letni mieszkaniec Bierunia....


Bakaniuk. Sześciu Białorusinów zatrzymanych.

W sumie doliczono się 18 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy, o szacunkowej rynkowej wartości ok. 200 tys. zł.

Sześciu Białorusinów zatrzymała Straż Graniczna w akcji przeciwko przemytnikom papierosów przez granicę z Litwą, która jest wewnętrzną granicą UE. W dwóch samochodach mieli ponad 18 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy - podała w sobotę SG.

 

Zatrzymanie miało miejsce w miejscowości...


Znów nielegalne papierosy przejęte

Dwóch mężczyzn próbowało przemycić papierosy bez polskich znaków akcyzowych, których sprzedaż naraziłaby Skarb Państwa na straty rzędu 85 tysięcy złotych. Wpadli podczas rutynowej kontroli samochodu w Rychwale (woj. wielkopolskie).

Policjanci z Rychwału zatrzymali Audi, które miało uszkodzoną tylną lampę. Podróżujący pojazdem mężczyźni w wieku 26 i 35 lat zachowywali się bardzo podejrzanie, okazało się, że kierowca wymienił tablice rejestracyjne samochodu, lecz nie potrafił podać...