Przemyt a uprawnienia służb celnych

Jednym z głównych organów państwa powołanym do walki z przemytem oraz szeroko pojętą szarą strefą w obszarze podatku akcyzowego jest Służba Celna.

Zgodnie z Kodeksem Postępowania Karnego i ustawami o poszczególnych służbach państwowych, które odpowiedzialne są między innymi
za walkę z szarą strefą i przemytem, można wymienić, co przedstawiciele tych służb mogą zrobić w majestacie prawa, aby doprowadzić od wykrycia sprawców przestępstw. Gama tych czynności jest bardzo szeroka: zatrzymanie podejrzanego, użycie broni palnej, jawna i niejawna obserwacja, wykorzystanie płatnych informatorów, przesyłka niejawnie nadzorowana, prowokacja polegająca na kontrolowanym zakupie, niejawna kontrola przesyłek i rozmów telefonicznych, czy też namierzanie podejrzanego przy użyciu środków technicznych.

Tylko pierwsze trzy z wyżej wymienionych atrybutów posiada Służba Celna. Nie wolno jej zatem urządzać prowokacji w celu złapania przemytników, czy też ujawnienia skorumpowanych funkcjonariuszy, nie wolno puścić transportu „lewych papierosów\\\" w celu namierzenia odbiorcy, nie mają również możliwości podsłuchiwania organizatorów przemytu. To tylko cztery przykłady, ale wydaje się, że spośród narzędzi do walki z przemytem, są to kompetencje wyjątkowo istotne.

Fakt ograniczonych kompetencji Służby Celnej, przy jednocześnie wysokich wynikach wykrywania, świadczy o potrzebie bardzo intensywnej współpracy wszystkich służb
w celu maksymalizowania skuteczności na polu walki z szarą strefą. Dotychczasowe wyniki tej walki pokazują, że taka współpraca istnieje. Można to chociażby zobrazować wskazując ujawnienia nielegalnych fabryk tytoniu i papierosów w latach 2010-2011. Spośród 17 wykryć, 8 dokonała sama Służba Celna, 1 CBŚ, 4 Policja, a 4 Służba Celna we współpracy z innymi służbami. Należy więc podkreślić, że taka współpraca ma być jedynie zintensyfikowana. Niestety o pełnej współpracy mogą mówić tylko te służby które mają takie same uprawnienia.

Warto zaznaczyć, że wszystkim powinno zależeć na efektywności działań służby celnej. W zawiązku z tym powinniśmy walczyć o przyznanie Służbie Celnej wszystkich przewidzianych prawem narzędzi do ochrony demokratycznego państwa.

 

 
Zatrzymana kontrabanda

W dniu dzisiejszym wczesnym rankiem tomaszowscy policjanci podczas kontroli drogowej zabezpieczyli kontrabandę, którą posiadał 49-letni mieszkaniec Bierunia. Mężczyzna przewoził ją w bagażniku samochodu. Za to przestępstwo 49-latek odpowie przed sądem.

 

W dniu dzisiejszym o godzinie 5 rano policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim zatrzymali do kontroli drogowej w miejscowości Huta Szumy samochód VW Sharan, którym kierował 49- letni mieszkaniec Bierunia....


Bakaniuk. Sześciu Białorusinów zatrzymanych.

W sumie doliczono się 18 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy, o szacunkowej rynkowej wartości ok. 200 tys. zł.

Sześciu Białorusinów zatrzymała Straż Graniczna w akcji przeciwko przemytnikom papierosów przez granicę z Litwą, która jest wewnętrzną granicą UE. W dwóch samochodach mieli ponad 18 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy - podała w sobotę SG.

 

Zatrzymanie miało miejsce w miejscowości...


Znów nielegalne papierosy przejęte

Dwóch mężczyzn próbowało przemycić papierosy bez polskich znaków akcyzowych, których sprzedaż naraziłaby Skarb Państwa na straty rzędu 85 tysięcy złotych. Wpadli podczas rutynowej kontroli samochodu w Rychwale (woj. wielkopolskie).

Policjanci z Rychwału zatrzymali Audi, które miało uszkodzoną tylną lampę. Podróżujący pojazdem mężczyźni w wieku 26 i 35 lat zachowywali się bardzo podejrzanie, okazało się, że kierowca wymienił tablice rejestracyjne samochodu, lecz nie potrafił podać...