Przemyt - źródło finansowania grup przestępczych

Przemyt jest jedną z form działalności przestępczej nierozłącznie związanej z "szarą ekonomią". Szara strefa jest zjawiskiem wysoce niekorzystnym z punktu widzenia budżetu państwa. Powoduje, że pieniądze zamiast zasilać kasę państwową trafiają do kieszeni przestępców. A są to kwoty niebagatelne - według ostrożnych szacunków, tylko od momentu przystąpienia Polski do Unii, łupem zorganizowanych grup przestępczych padło ok. 20 miliardów złotych.

Przemyt wpływa również bardzo negatywnie na konkurencyjność gospodarki, stawiając legalnie działające podmioty w niekorzystnej sytuacji finansowej.
Najwyższa pora zdać sobie sprawę, że przemyt i nielegalny handel nie jest problemem "mrówek"
i jedynie północno - wschodniej i wschodniej Polski (chociaż to właśnie tam jest on najbardziej widoczny). To problem dużo bardziej złożony i dotyczy nas wszystkich i naszego bezpieczeństwa. Przysłowiowe "mrówki" to tylko jeden z elementów doskonale zorganizowanej machiny, złożonej z kurierów, odbiorców, hurtowników i dystrybutorów, machiny dobrze dbającej o swoje bezpieczeństwo biznesowe, korzystającej z sieci informatorów, wszelkiego rodzaju środków technicznych, a jeśli jest taka potrzeba bez wahania sięgającej po rozwiązania siłowe.

Nie należy mieć złudzeń, że prowadzenie interesów w "miękkiej przestępczości'' odbywa się na normalnych zasadach biznesowych. Pełen wachlarz "narzędzi" takich jak szantaż, przekupstwo, wymuszenia jest stosowany z całą bezwzględnością. Właśnie ta bezwzględność w połączeniu z niewielkim zagrożeniem karą powoduje, że służby mundurowe, ustawowo powołane do walki z nielegalnym rynkiem wyrobów akcyzowych bardzo rzadko są w stanie zdziałać coś więcej niż przyłapanie przestępców na gorącym uczynku. Stawiany przed obliczem Temidy sprawca jest najczęściej bezrobotny, bez dochodów (oczywiście oficjalnych - na popełnianych stale drobnych przestępstwach zarabia więcej niż celnik pilnujący granicy), a Sąd biorąc pod uwagę złą sytuację takiego przestępcy skazuje go na minimalną karę grzywny lub umarza sprawę ze względu na znikomą szkodliwość społeczną czynu.

Skalę zysków, jakie przynosi aktywna działalność w szarej strefie oraz w ramach przemytu
i paserstwa pokazują szacunki organów państwowych. W całej hierarchii przestępczej zyski
z produkcji i sprzedaży nielegalnych papierosów tylko w 2010 r. na terenie Polski, wyniosły co najmniej 1 mld PLN. Tyle samo wyniosły zyski z handlu papierosami przemyconymi przez polską granicę na teren pozostałych krajów Unii Europejskiej.

Nielegalna produkcja i sprzedaż alkoholu przyniosła grupom przestępczym na terenie Polski ok. 500-700 mln PLN zysku w 2010 r.

 

 
Zatrzymana kontrabanda

W dniu dzisiejszym wczesnym rankiem tomaszowscy policjanci podczas kontroli drogowej zabezpieczyli kontrabandę, którą posiadał 49-letni mieszkaniec Bierunia. Mężczyzna przewoził ją w bagażniku samochodu. Za to przestępstwo 49-latek odpowie przed sądem.

 

W dniu dzisiejszym o godzinie 5 rano policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim zatrzymali do kontroli drogowej w miejscowości Huta Szumy samochód VW Sharan, którym kierował 49- letni mieszkaniec Bierunia....


Bakaniuk. Sześciu Białorusinów zatrzymanych.

W sumie doliczono się 18 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy, o szacunkowej rynkowej wartości ok. 200 tys. zł.

Sześciu Białorusinów zatrzymała Straż Graniczna w akcji przeciwko przemytnikom papierosów przez granicę z Litwą, która jest wewnętrzną granicą UE. W dwóch samochodach mieli ponad 18 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy - podała w sobotę SG.

 

Zatrzymanie miało miejsce w miejscowości...


Znów nielegalne papierosy przejęte

Dwóch mężczyzn próbowało przemycić papierosy bez polskich znaków akcyzowych, których sprzedaż naraziłaby Skarb Państwa na straty rzędu 85 tysięcy złotych. Wpadli podczas rutynowej kontroli samochodu w Rychwale (woj. wielkopolskie).

Policjanci z Rychwału zatrzymali Audi, które miało uszkodzoną tylną lampę. Podróżujący pojazdem mężczyźni w wieku 26 i 35 lat zachowywali się bardzo podejrzanie, okazało się, że kierowca wymienił tablice rejestracyjne samochodu, lecz nie potrafił podać...